/ Almanya'da Yaşam

Mavi Kart Nedir?

Mavi kart, Avrupa Birliği’nin nitelikli mesleklere sahip kişilerin ülkeye daha kolay giriş yapabilmesini sağlamak için oluşturduğu bir vize türüdür.

Ben Almanya’nın mavi kart sürecini deneyimlediğim için ondan bahsedeceğim, diğer ülkelerde şartlar farklı olabilir.

Mavi Kart Vizesine Başvuru Şartları

  1. Almanya’nın denkliğini kabul ettiği bir üniversiteden mezun olmak

Kendi üniversitenizin denkliğinin olup olmadığını öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

Anabin sitesine girin. “Suchen” yazan yere tıklayın. “Bitte geben Sie einen Suchbegriff ein” yazan kutuya mezun olduğunuz üniversitenin adını yazıp “Suche starten” tuşuna basın. Çıkan sonuçlarda üniversitenizin olduğu satırda “Status” kolonunda H+ yazıyorsa denkliğiniz var demektir.

  1. Almanya’dan aldığınız yıllık brüt maaş teklifinizin Almanya’da kazanılan ortalama maaş’tan daha yüksek olması.

Bu ortalama maaş her yıl Almanya tarafından belirleniyor. 2018 yılı için yıllık brüt maaşınız 52000 Euro, eğer Matematik/Bilişim/Bilim alanlarında çalışıyorsanız yıllık brüt maaşınızın 40560 Euro üzerinde olması gerekmektedir. Güncel rakamlar için buradaki linki inceleyebilirsiniz.

Mavi Kartın Avantajları

  • Schengen vizesi ile girilebilen ülkelere giriş/çıkış yapabilirsiniz.

  • Çalışmaya devam ettiğiniz sürece siz, eşiniz ve çocuklarınızın da Almanya’da oturma hakkı olur, ve sözleşmeniz süresiz ise 4 yıl, süreli ise sözleşme süresi kadar geçerlidir.

  • Eşinizin dil bilme zorunluluğu olmadan sizin vizenizin başladığı tarihten itibaren Almanya’da çalışma hakkı da olur. Mavi kart dışındaki vize türlerinde eşinizin oturma vizesi alabilmesi için Almanca bilme önkoşulu aranmakta.

  • Eğer 21 ay içinde B1 seviyesinde Almanca bildiğinizi kanıtlarsanız 21 ayın sonunda Almanya’da süresiz oturma ve çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Eğer dil öğrenmek istemiyorum derseniz de 33 ay sonunda aynı şekilde süresiz oturma ve çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. (Dil seviyeleri A1-A2-B1-B2-C1-C2 şeklindedir. B1 seviyesi intermediate seviyeye denk gelmektedir.)

  • İstediğiniz zaman çalıştığınız şirketi değiştirebilirsiniz. Mavi kartın üstünde size sponsor olan şirketinizin adı yazar, iş değiştirmek isterseniz yabancılar dairesine giderek yeni sözleşmeniz ile sponsor şirketi kolayca değiştirip mavi kartınızı devam ettirebilirsiniz.