/ Almanya'da Yaşam

Almanya'da İlk Günler

Almanya'ya taşındıktan sonra ilk gününüzden itibaren yapmanız gereken bir takım işlemler mevcut. Hepsi birbirine bağlantılı olduğu için yapmanız gerekenleri sırasıyla ve hangi madde hangi maddeye bağlı gibi detayları vererek aşağıda anlatmaya çalışacağım.

1) Einzugsbestätigun belgesinin alınması

Evinizi teslim alırken ev sahibine imzalatacağınız, artık o evde oturmaya başladığınızı kanıtlayan belge. Buradan boş formun çıktısını alabilirsiniz. Belgede hem sizin hem varsa eşinizin isimleri yazılmalı. Eşiniz sizden sonra ülkeye gelecek olsa bile adını belgeye yazın.

2) Posta kutusuna soyadınızı yapıştırma

Bunu mutlaka eve taşındığınız ilk gün yapmalısınız. Sadece soyadınızı yazmalısınız, Almanya'da resmi işlemlerde sadece soyadınız kullanılıyor ve her şey posta yoluyla işliyor. Takip eden günler içinde posta kutunuza çok sayıda belge gelecek. Bazı yerler tek kullanımlık şifrenizi bile posta yoluyla gönderiyor. Bu devirde posta mı kaldı diyor insan ilk başta ama zamanla alışıyorsunuz:)

3) Anmeldung başvurusu

4) Telefon hattı alma

5) Banka hesabı açma

6) Sağlık sigortası seçimi

7) Tax ID'nizi şirkete bildirme

Anmeldung işleminizi tamamladıktan bir kaç gün sonra posta kutunuza Vergi numaranızın yazdığı bir döküman gelecek. Dökümanın sağ üst köşesinde "Persönliche Identifikationsnummer" yazan kutunun içindeki numara sizin Almanya'da çalıştığınız süre boyunca değişmeyecek olan vergi numaranız. Bu numarayı vakit kaybetmeden iş yeriniz ile paylaşmalısınız, geç kalırsanız o ay maaşınız yatırılmayabilir.


Buraya kadar olan maddeleri tamamladıysanız derin bir nefes alabilirsiniz, en önemlileri bitirdiniz demektir. Aşağıda yazan diğer maddeler için acele etmenize gerek yok.

8) Türk konsolosluğuna adres beyanı

Anmeldung yapmıştım zaten neden tekrar adres bildiriyorum diyebilirsiniz. Malesef Türk Konsolosluğu ile aralarında bir iletişim olmadığı için bu da yapmanız gereken işlemlerden birisi. Türkiye'de ev değiştirdiğiniz zaman yaptığınız adres değişikliği bildiriminden hiç bir farkı yok. Taşındıktan sonra 20 gün içinde yaptırmanız gerektiği söylense de biz 2 ay sonra yaptırmıştık, bir şey olmadı :) Ancak oy verebilmeniz ve herhangi bir felaket durumunda Türk konsolosluğunun sizin Almanya'da yaşıyor olduğunuzu bilmesi önemli.

Gitmeden önce konsolosluk sitesinden online randevu almanız gerekmektedir. Sabah erken saatlere randevu almanızı tavsiye ederim, ilerleyen saatlerde bekleme süresi uzuyor. Buradan randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Gerekli Belgeler:

  1. Başvuru Formu
  2. Anmeldung belgeniz
  3. Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport

Daha önceki adres kaydında aynı evde kayıtlı kişilerden herhangi birisi giderek hanedeki herkesin adresini taşıtabilir.

Berlin'deki Türk konsolosluğunun adresi Heerstraße 21.
Başvurunuz tamamlandıktan sonra E-Devletten adresinizin güncellendiğini kontrol edebilirsiniz.

9) Vergi sınıfınızı değiştirme

Bekarsanız bu maddeyi atlayabilirsiniz:)
Evli iseniz dikkat! Almanya'da bekarlar evlilere göre daha fazla vergi öderler. Size ilk geldiğinizde otomatik olarak bekar vergi sınıfı atanacağı için mutlaka vergi sınıfınızı değiştirin, aksi halde boşuna daha fazla kesinti yapılır maaşınızdan.

Bu kadar önemli bir maddeyi sona koydum çünkü öncelikle eşiniz sizden sonra ülkeye gelecekse onun gelmesi beklemek durumundasınız. Ayrıca ayın başında da başvursanız sonunda da başvursanız her durumda bir sonraki aya değişiklik yansımakta.

10) Geçici vizenizi oturma iznine çevirme