/ Almanya'da Yaşam

Almanyada Vergi Sınıfı ve Net Maaş Hesaplaması

Almanyada maaşlar yıllık brüt tutar üzerinden anlaşılır. Tutarın 1/12'si her ay vergi, sağlık sigortası, emeklilik sigortası ve işsizlik sigortası gibi kesintiler yapılarak hesabınıza yatırılır. Bu kesintiler her çalışan için sabit bir tutarda ya da sabit bir oranda yapılmamaktadır. Ancak her ay aynı tutarda kesinti yapılmaktadır. Türkiye’deki gibi Ocak ayında en yüksek, Aralık ayında en düşük maaşı almazsınız.

Kazancınız arttıkça daha fazla oranda vergi ödersiniz. Bekar/Evli/Çocuklu olma durumlarına göre de vergi oranınız değişir.

Almanya’da her bireyin bir vergi sınıfı olmaktadır.

Toplam 6 vergi sınıfı vardır. Size uygun vergi sınıfına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz;

Vergi-S-n-f-

Eğer ilk defa Almanya’ya geldiyseniz size otomatikman vergi sınıfı 1 ya da 4 atanır. Daha sonra bu vergi sınıfını size uygun olacak şekilde değiştirme talebinde bulunmalısınız.

Genelde en çok karıştırılan vergi sınıfı 3–4–5'ten hangisini seçmek gerektiği. Eğer eşiniz çalışmıyorsa siz 3, eşiniz ise 5 olmalı. Eğer ikiniz de çalışıyorsanız; maaşlarınızın tutarlarına göre 3–5 ya da 4–4 olanı seçebilirsiniz. Hangisinin daha mantıklı olacağına deneme yanılma ile karar verebilirsiniz. Net maaş hesaplama yöntemine göre; kendi maaşınızı 5, eşinizinkini 3 seçtiğinizde mi yoksa her ikiniz de 4 seçtiğinizde mi çıkan net tutarın toplamı fazla oluyor. Vergi sınıfının yılda sadece 1 kere değiştirilebildiğini de göz önüne alarak uygun olanı seçebilirsiniz.

Size uygun olan vergi sınıfını bulduktan sonra ise aylık elinize geçecek olan net maaşı hesaplayabilirsiniz. "Zeitraum" kısmını "monatlich" seçip, "Monatslohn" kısmına brüt maaşınızın 1/12'sini yazıp "Steuerklasse" kısmında da vergi sınıfınızı seçerek aylık elinize geçecek olan net tutarı bulabilirsiniz. Çocuğunuz var ise ek olarak "Kinder" seçeneğini "Ja" seçmelisiniz.

Örnek olarak yıllık 60k Euro maaşınız olduğunu varsayalım. Her ay brüt 5000 Euro kazanacaksınız. Sağlık sigortası, vergi, emeklilik ve işsizlik primi kesintileri yapıldıktan sonra elinize eğer bekarsanız 2938 Euro, evli ve eşiniz çalışmıyor ya da sizden düşük kazanıyorsa ise 3353 Euro geçecek.

missing
missing

Hesaplama için kullandığım siteye buradan ulaşabilirsiniz.