/ Almanya'da Yaşam

Berlin'de Ev Bulma Süreci

Berlin’de ev bulmak malesef Türkiye’deki kadar kolay değil. Ev sayısı sabit, insan sayısı ise giderek artıyor. Dolayısıyla kiralık evlere talep oldukça fazla ve kapanın elinde kalıyor diyebiliriz.

Bazı şirketler ilk ay size lojman gibi bir yerde konaklama imkanı sağlıyor olabilir, şirketinizden bunu teyit edebilirsiniz. Sağlıyor olsa dahi siz yine de şimdiden ev bakmaya başlayın çünkü çoğu ev zaten ileri tarih için veriliyor. 4–5 ay sonrası için kiraya verilen evler görmek burada şaşırtıcı değil. Ev bakmaya başlarken beğendiğiniz evlerin çoğunda ev sahiplerinin sizi reddedeceğini bilmenizde fayda var. Kişisel algılamayın, herkesin başına geliyor :)

Seçenekler;

  1. Airbnb

  2. Boş ev

  3. Paylaşımlı ev/Oda

  4. Eşyalı ev

1 numaralı seçeneği bence en son çare olarak düşünün. Çünkü airbnb ile evi günlük fiyatı üstünden 30 gün kiralamak, eşyalı bir evin aylık kirasından daha pahalıya geliyor.

2 ve 3 nolu seçenekler ile ilgili bir deneyimim olmadığı için detay veremeyeceğim. Ancak aşağıdaki linkten ilgili kriterlere göre emlakçı ya da ev sahipleriyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

https://www.immobilienscout24.de

En önemli dikkat etmeniz gereken kriterler;

  • Eğer 1 yatak odalı ev istiyorsanız oda sayısını 2 seçmelisiniz, 2 yatak odası istiyorsanız da 3. Almanyada salon da oda olarak sayılmakta.

  • Sonuçlarda 2 adet fiyat göreceksiniz. Kaltmiete(ColdRent) yani Soğuk Kira ve Gesamtmiete(WarmRent) yani Sıcak Kira. Soğuk kira bizim Türkiye’deki mantık, sadece evin kirası. Sıcak kira ise evin kirasına ek ücretlerin de eklendiği son fiyat.

  • Ayrıca biraz garip gelecek ama kriterlerde “Einbauküche” seçeneğini de işaretlemelisiniz. Bu ne demek, evde mutfak dolapları olsun demek :) Yanlış duymadınız, Almanyada çoğu kiralık ev mutfak olmadan kiraya veriliyor, mutfağın olduğu odada sadece dolapların arasındaki fayansların döşeli olduğunu ve su tesisatının olduğunu düşünün, kiracılar kiraladıkları eve kendi mutfak dolaplarını ve tezgahlarını monte ediyorlar :)

missing
Dolapları Olmayan Bir Mutfak

Biz 4 numaralı seçeneği tercih ettiğimiz için sizlere eşyalı ev bulmanın detaylarından bahsedeyim. Biz aşağıdaki sitelerden ev araştırdık, ve şu anda oturduğumuz evi wunderflats’ten bulduk. Eşyalı evlerin çoğu ya studio daire ya da 1+1. 2 yatak odalı ev sayısı oldukça az. Biz de zaten 2 kişi olduğumuz için 1 yatak odası yeterli diye düşündük ve oda sayısı 2 olan evlere baktık. Genelde yakın tarih için bakarsanız az seçenek bulursunuz. Bu sebeple size de bizim gibi henüz Türkiye’deyken ev işini uzaktan halletmenizi öneririm.

https://wunderflats.com/

https://en.coming-home.org/

https://www.spotahome.com/berlin

https://www.white-apartments.com/

Uygun kriterlere göre evlerinizi buldunuz diyelim, süper, bir sürü ev buldunuz. Ancak üzgünüm ki o bulduğunuz evlerin bir çoğu müsait değil. Genelde evler tutulmuş olsa dahi ilanları kaldırmıyorlar. Bu sebeple önerim, istediğiniz kriterleri madde madde belirleyerek sitelerden bulduğunuz kontaklara mail atmanız ve ben şu şu kriterlere göre ev bakıyorum demeniz. Hangi evler uygunsa onlar size linklerini geri döneceklerdir.

Sizin için söylemeye bile gerek yok, nasıl olsa vardır dediğiniz kriterler aslında evlerde olmayabilir. Bu sebeple ayrıntılı kriter vermelisiniz. Örneğin; wifi, çamaşır makinası, bulaşık makinası, ocak, buzdolabı(ofis tipi mi yoksa derin donduruculu mu), elektrik süpürgesi, ısınma tipi(bazı evler sobalı olabiliyor), evde kaç kişi yaşayacaksınız(Türkiyedeki gibi evi kiraladım artık içinde istediğimi yaparım ister 1 kişi ister 10 kişi kalırım diyemiyorsunuz), evcil hayvanınız var mı(genelde eşyalı evlerde ev sahipleri evcil hayvana izin vermiyor:( ), kaç ay kalacaksınız ve tabi ki oda sayısı ile fiyat aralığı. Almanya teknoloji devi, tüm elektronik eşyalar son teknolojidir diye aldanmayın. Genelde evlerde bulaşık makinası olmuyor, olanı bulmak zor. Bulaşık makinası burada adeta lüks kategorisinde. Bazı eşyalı evlerde ocak bile yok. Yemek pişirmeyi ve sonrasında bulaşık yıkamayı pek sevmiyorlar sanırım :)

Linklerini verdiğim sitelerdeki evler genelde bavulunı al gel yerleş şeklinde. Örneğin bizim evimizde koltuk, yatak, tv, beyaz eşya gibi kaba eşyalardan tutun da bardak, tabak, yastık, yorgan, vileda, ve hatta sebze soyacağı, mikser, sıvı sabunluk gibi ayrıntılı eşyalar bile vardı. Evdeki eşyaların tamamının yeni olması ve ilk bizim kullanmamız da şansımıza oldu. Tüm evlerde bu kadar ayrıntılı eşya olmayabilir, sormakta fayda var.

Fiyatlara tüm faturalar dahil. Elektrik, su, ısınma, aidat, çevre vergisi, internet, kira ve emlakçı komisyonu. Emlakçılara ayrıca bir komisyon vermiyorsunuz. Ev sahibi sizden aldığı paranın bir kısmını her ay emlakçıya kendisi komisyon olarak veriyor. Faturalar da ev sahibine ait, tabiki abartı bir kullanım yapmamanız gerektiği sözleşmenizde yazıyor. Wifi ve ısınma için bazen ek ücret isteyebiliyorlar.

Hangi semtlerin size uygun olduğuna aşağıdaki haritaya göre karar verebilirsiniz. Şehrin merkezi, en hareketli olan ve çoğu şirketin ofislerinin bulunduğu bölge “Mitte”. Haritada gördüğünüz semptler Berlin’in A ve B bölgelerine ait. Bir de haritanın en dışında görünmeyen bir C bölgesi mevcut. Ancak kişisel tavsiyem, şehre yeni gelen birisiyseniz şehri keşfetmek adına A ve B bölgeleri içinde kalmanız daha mantıklı olacaktır.

missing
Berlin’de A ve B Bölgesindeki Semptler

Emlakçılara beğendiğiniz evleri dönüş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken bir ev sahibinin sizi seçmesini beklemek. Daha sonra emlakçı size sözleşmeyi e-mail ile gönderiyor, imzalayıp siz de ev sahibinin imzalaması için mail gönderiyorsunuz. Böylelikle uzaktan evinizi tutmuş oluyorsunuz. İlk ayın kirası ve depozitoyu ödeme şekli ise anlaşmanıza bağlı, anahtarı teslim alırken elden nakit olarak vermeyi önerebilirsiniz.