/ Almanya'da Yaşam

Anmeldung Nedir?

Almanya'ya taşındığınızda ilk yapmanız gereken bürokratik işlemlerin başında Anmeldung gelmektedir. Anmeldung; Alman yetkililerine "Ben artık Almanya'ya taşındım, adresim de şudur" dediğiniz işlemdir.

Taşındıktan 14 gün içinde adresinizi kayıt ettirmeniz gerekiyor. Ancak siz 14 günü beklemeyin, mümkün olan en kısa sürede gitmeye çalışın çünkü vergi numaranızın oluşması ve dolayısıyla maaşınızı alabilmeniz Anmeldung'a bağlı.
İstediğiniz bir "Bürgeramt" merkezinde bu işlemi yaptırabilirsiniz. Buradan Berlin'de yer alan Bürgeramt'ların listesine ulaşabilirsiniz.

Eğer evinizi önceden ayarladıysanız ve geleceğiniz tarih kesinse size uygun olan Bürgeramt'tan önceden online randevu almanızı öneririm. Randevu ile gitmenizin avantajı, gidince sıra beklemiyor oluşunuz. Randevu saatinizde orda olmanız yeterli, işlem 10dk kadar sürüyor. Gittiğinizde tekrar sıra numarası almıyorsunuz, online randevu'da verilen sıra numarası ile bekliyorsunuz. Ancak 1 aydan daha yakın bir tarihte randevu bulabilmek pek mümkün değil.

Randevu alamadıysanız biraz fazla zaman harcamanız gerekecek. Sabah erken saatte gitmeye çalışın. Anmeldung için sıra numarası almak istediğinizi söyleyin. Hangi saatte boşluk varsa o saati vereceklerdir. Sabah 8'de gittiyseniz 11'e randevu denk gelebilir.
Eşiniz ya da çocuklarınız sizden sonra ülkeye gelecekse onların adına Anmeldung yapamıyorsunuz.
Anmeldung işlemini malesef her ev değiştirdiğinizde tekrar yapmanız gerekmekte.

Gerekli belgeler;

  1. Pasaport
  2. Anmeldung başvuru formu (Boş formu buradan indirebilirsiniz.)
  3. Einzugsbestätigun belgesi