/ Almanya'da Yaşam

Oturma İzni Alma

Türkiye'den başvurduğunuz mavi kart vizesinde çıkan vizenin 3 ya da 6 ay süreli geçici bir vize olduğunu göreceksiniz. Bu süre bitmeden önce yabancılar dairesine giderek geçici vizenizi oturma iznine çevirmeniz gerekmektedir.

Başvuru için online randevu almanız gerekmektedir. En az 1 ay içinde boş yer bulamayacağınız için randevunuzu şimdiden ileri bir tarih için almanızı tavsiye ederim. Çok erken bir tarihe de almamanız gerekmekte, çünkü işlemin yapılabilmesi için Türkiye'den yaptığınız vize başvurunuda verdiğiniz belgelerin ellerine ulaşmış olması gerekmekte. Almanya'ya giriş yaptıktan en az 1 ay sonrasına randevu almanız yeterli olacaktır.

Randevu için şuradaki linke girip sayfanın en alt sağ köşesinde çıkan "Make an appointment" adımından ilerleyerek Blue Card için randevu oluşturabilirsiniz. Ailenizdeki kişi sayısını istenen yere yazarak sadece kendi adınıza randevu almanız, başvuruya ise ailenizdeki tüm bireylerle birlikte gitmeniz gerekmektedir.

Gerekli belgeler:

  1. Her başvuru sahibi için ayrı ayrı doldurulmuş başvuru formu. Örnek forma buradan ulaşabilirsiniz.
  2. Pasaport
  3. 1 adet biyometrik fotoğraf
  4. Online randevu belgesinin çıktısı

Bu belgeler bizim başvurumuzda yeterli oldu, biz her ihtimale karşı Türkiye'den yaptığımız vize başvurusunda götürdüğümüz tüm belgeleri de yanımıza almıştık ancak istemediler.

Berlin'deki yabancılar dairesi için gitmeniz gereken adres: Keplerstraße 2. Binanın 4. katına çıkıp bekleme salonuna giriyorsunuz ve daha önceden almış olduğunuz randevudaki numaranın ekranda yanmasını bekliyorsunuz. Yukarda bahsettiğim belgeleri alıyorlar. Bu aşamada bana Almanca öğrenmek isteyip istemediğimi sordular. Evet dedim, çünkü size evet demeniz durumunda 1 yıl süresi olan bir belge veriyorlar. Bu belge ile onların verdiği dil okulu listesinden her hangi birisine Uyum Programı kapsamında katılarak özel dil okullarına göre daha uygun bir fiyatla yazılabiliyorsunuz.

Mavi kart başvurusu yapan kişiye içinde fotoğraf ve parmak izi bilgilerini de içeren digital bir kimlik hazırlıyorlar. Kartın hazırlanması 3 haftayı buluyor, hazır olunca mail atıyorlar gidip teslim alıyorsunuz. Eş ve çocuklara ise pasaportlarına vize gibi bir sayfaya oturum izni yapıştırıyorlar. Bu işlem hemen o anda yapılıyor. Eğer iş sözleşmeniz süreli ise sözleşme süresi kadar, süersiz ise 4 yıl geçerli olan oturma izninizi almış oluyorsunuz. Mavi kart ve 1 kişi için pasaporta yapıştırılan oturum izni için toplamda 156 Euro ödemiştik.