/ Almanya'da Yaşam

Sağlık Sigortası Seçimi

Almanya'da yaşayan her birey için sağlık sigortası zorunludur. Eğer bir iş sözleşmesi ile bir yerde çalışıyorsanız işvereniniz size zorunlu olarak sağlık sigortası yaptırmaktadır. Sigorta priminin yarısını işvereniniz sizin adınıza yatırır, diğer yarısı da brüt maaşınızdan kesilir. Eşiniz varsa ve çalışmıyorsa, çocuklarınız varsa onlar da ek bir sigorta primi yatırmanıza gerek kalmadan size bağlı olarak sigortalı sayılırlar.

Sağlık sigortası Public(Devlet sigortası) ve Private(Özel sigorta) olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılıyor. Devlet sigortası ile tüm hastanelerde tedavi olma, hemen hemen bir çok doktorda muayene olma hakkınız oluyor. Özel sigorta ise, devlet sigortasının sağlamadığı bazı ek ayrıcalıklar sağlamakta; bazı özel doktor muayeneleri, bazı özel ameliyat giderleri, standart olmayan ekstra diş tedavileri gibi. Ancak yıllık brüt maaşı 2018 için 59,400 Euro altında olanların özel sigorta yaptırma hakkı bulunmamaktadır.

Devlet sigortası ile gayet yeterli bir hizmet alabiliyorsunuz, zaten Almanya'da çoğu kişi devlet sigortası kullanmakta. İsmi devlet sigortası olsa da aslında özel sigorta firmaları tarafından işletiliyor. Toplamda 113 tane sigorta firması var. Hepsini araştırmak tabi ki mümkün değil, bu sebeple çok kafanızı karıştırmadan çoğu kişinin seçtiği kısaca "TK" olan "Techniker Krankenkasse" firmasını tavsiye ederim.

Devlet sigortası aşağıdaki hizmetleri kapsar;

  • Ayakta tıbbi tedaviler
  • Temel diş sağlığı hizmetleri
  • Hastanelerde yatarak tedaviler
  • Hamilelik ve doğum hizmetleri (Hamilelik süresince tüm doktor muayeneleri, doğum ücreti, doğum öncesi doğuma hazırlık kursları, doğum sonrası 1 ay bebeğin evde kontrolü ve emzrime/uyku gibi konularda destek olunması gibi hizmetlerin tamamı sigorta kapsamında ve ücretsizdir)
  • Reçete ile verilen ilaçlar (Doktor reçetesi ile alacağınız ilaçlar için minimum 5 maksimum 10 Euro ücret ödersiniz. 18 yaş altı çocukların ilaçları ise tamamen ücretsizdir)

İşe ilk başladığınız gün işvereniniz hangi sigorta şirketini seçmek istediğinizi sorar ve ona göre başvuru yapmanız beklenir.

Başvuru için gerekli belgeler;

  1. Başvuru formu (Boş forma buradan indirebilirsiniz)
  2. 1 adet Vesikalık Fotoğraf

Eşiniz ve çocuklarınız için de ayrı ayrı formları doldurup fotoğrafları ile birlikte tek seferde başvuru yapabilirsiniz.

İşe başladığınız ilk günden itibaren sağlık sigortanız başlar, ancak aşağıda gördüğünüz sigorta kartınızın elinize ulaşması bir kaç haftayı bulabiliyor. Sigorta kartınızı mutlaka her daim yanınızda taşımalısınız. Doktor muayenesine ya da hastaneye gittiğinizde bu kart kullanılmaktadır.

missing
TK Sağlık Kartı