/ Almanya'da Yaşam

Telefon Hattı Seçimi

Almanya'da uzun süreli kalacaksanız yapacağınız ilk işlerden birisi de yeni bir telefon hattı almak olmalı.

Öncelikle ön ödemeli mi yoksa faturalı hat mı almak istediğinize karar vermelisiniz. Faturalı hatlar için en az 1 yıl olmak üzere kontrat yapmanız gerekmekte, bu sebeple daha kısa süreli kalma planınız varsa ön ödemeli hat da alabilirsiniz. Ön ödemeli hatlar çok fazla internet seçeneği sunmuyorlar, en fazla 3GB paketi olanı gördüm. Faturalı hatlarda ise çok daha fazla internet seçeneği olan paketler var.

Ön ödemeli hattınızı pasaportunuzla birlikte herhangi bir bayi'ye girerek alabilirsiniz. Ek olarak tek seferlik bir aktivasyon ücreti de alıyorlar. Faturalı hattınız için ek olarak Anmeldung belgeniz de gerekmektedir.

Almanya'da çok çeşitli tarifelerde çok fazla operatör seçeneği mevcut. En kaliteli ve popüler olan operatörler aşağıdaki gibi. Tabi ki bu seçenekler dışında kaliteden ödün vererek daha ucuz seçenekler bulabileceğiniz operatörler de mevcut.

  • Deutsche Telekom(T-Mobile)

Ön ödemeli seçenekler için https://www.telekom.de
Örnek olması açısından; EU ülkelerinde geçerli 1.5GB internet+100dk tüm alman hatları ile konuşma = 14,95 Euro

  • Vodafone

Ön ödemeli seçenekler için https://www.vodafone.de
Örnek olması açısından; EU ülkelerinde geçerli 1.5GB internet+200dk tüm almanya hatları ile konuşma+tüm vodafone almanya hatları ile sınırsız konuşma ve mesajlaşma = 9,99 Euro

  • O2

Ön ödemeli seçenekler için https://www.o2online.de
Örnek olması açısından; EU ülkelerinde geçerli 1.5GB internet+tüm almanya hatları ile sınırsız konuşma ve mesajlaşma = 9,99 Euro