/ Almanya'da Yaşam

Vergi Sınıfı Nasıl Değiştirilir?

Vergi sınıfınızı oturduğunuz evin bağlı olduğu “Finanzamt” merkezinde değiştirebilirsiniz. Hangi Finanzamt’a gitmeniz gerektiğini buradan evinizin posta kodunu yazarak ulaşabilirsiniz. Her gün tüm mesai saatlerinde başvuru kabul etmiyorlar, çıkan sonuçlarda hangi gün hangi saatlerde gitmeniz gerektiği bilgisi yazıyor. Önceden randevu almanız gerekmiyor, gittiğinizde bekleme salonunda sıra numarası almanız yeterli.

Gitmeden önce bu formun da çıktısını alarak doldurmanız gerekmektedir. Formda önemli olan 17 ve 18 nolu maddeler. 17 nolu madde mevcutta eşinizle hangi vergi sınıfında olduğunuz, 18 nolu madde ise geçmek istediğiniz vergi sınıfı. (drei = 3, vier = 4, fünf = 5) Mevcutta vergi sınıfınız 1 atanmış ve siz 3 eşiniz de 5 olacak şekilde değiştirmek istiyorsanız 17'yi boş bırakıp 18'i drei/fünf yani 3/5 olanı işaretlemelisiniz.

En çok merak edilen konu şu; siz Almanya’ya geldiniz ama eşiniz daha sonra giriş yapacak. Öyleyse evli olsanız dahi eşiniz Almanya’ya gelip adresini kaydettirene kadar Bekar statüsünde yani vergi sınıfı 1'de kalıyorsunuz. Vergi sınıfını ise eşiniz geldikten sonra değiştirebiliyorsunuz.

İmzalanmış ve doldurulmuş form, sizin ve eşinizin pasaport ya da pasaport fotokopileri ve uluslararası evlilik sözleşmenizin de fotokopisini yanınızda bulundurarak başvurabilirsiniz. Başvuruya sizin ya da eşinizin gitmesi gerekmiyor. Gerekli belgeleri herhangi birisi de bırakabilir.

Bir diğer önemli nokta; yeni vergi sınıfınız başvurduğunuz aya değil bir sonraki aya yansıyor. Örneğin siz değişiklik talebini 1 Nisan’da bile yapsanız nisan ayı değil mayıs ayından itibaren değişikliği görebilirsiniz. Ayrıca değişiklik talebinde bulunduktan sonra mutlaka kendi şirketinize de ben vergi sınıfımı şu şu sınıf olarak değiştirdim diye bildirmeniz gerekmektedir, kendi aralarında bir haberleşme olmuyor.