/ Almanya'da Yaşam

Yurtdışına Taşınıyorum, Eşyalarım Ne Olacak?

Yurtdışına taşınmaya karar verdiniz, peki ev eşyalarınızı ne yapacaksınız?

Biz ilk etapta İstanbul’da bir depoya kaldırdık. Anlaştığımız firma hem depo hem de yurtdışı nakliye hizmeti veren bir firma olduğu için, biz de ilerde bir ihtimal eşyalarımızı taşıtmak isteriz düşüncesiyle bu firma ile anlaştık. Eve gelip evdeki kırılacak eşyalar dahi her şeyi tek tek paketleyip, balonlu kılıflara sarıp toz almayacak şekilde paketliyor, mobilyaların tamamını ikea’dan almışsınız gibi en ince ayrıntısına kadar demonte ediyor ve bu şekilde depoya kaldırıyorlar. Yurtdışına taşımak isterseniz de Almanyadaki evinize kadar taşıyorlar.

Sadece depolama yapan başka firmaları da araştırmıştım, 2+1 evin eşyaları için aylık ortalama depolama ücreti 2018 yılı için 300–400TL aralığında. Ek olarak tek seferlik paketleme ve nakliye ücreti de alıyorlar. Bu ücret de firmalara göre 1200–1500TL aralığında değişmekte. Eşyaları taşıtmak isterseniz, ülkesine ve şehrine göre fiyat değişecektir. Ben İstanbul’dan Berlin’e fiyat aldığımda m3 başına 180 Euro fiyat vermişlerdi. Bu ne demek oluyor, şöyle ki eşyalarınız İstanbul içinde evden eve nakliyat olacak şekilde kabaca paketlenmiyor, aralarında hiç boşluk kalmayacak şekilde en minimum halde paketleniyor çünkü yurtdışına taşımak maliyetli. Fikir vermesi açısından, bizim 2+1 evimizin eşyaları 28m3 yapmıştı. 4000–5000 Euro arasında bir fiyata denk geliyor. Ek olarak eşyalar burdaki evinize geldikten sonra bir de montaj ekibi bulmanız ve bunun için de ek ödeme yapmanız gerekmekte. Bunun için de kabaca 200Euro fiyat vermişlerdi.

Bu kadar para verip eşyaları buraya getirmek mantıklı mı? Kimi için evet, kimi için hayır. Bu size ve eşyalarınızın durumuna bağlı :)